Az Esclin Syndo nevű varázslattal úgy ismerkedtem meg, hogy 2007 vagy 2008 Sziget Fesztiváljának számomra utolsó koncertje (Blind Myself) után megnéztem a műsorfüzetet, hogy lesz-e még valami jó. Megakadt a szemem az Esclin Syndo nevén. Eszembe jutott, hogy a Blind Myself egyik legegyénibb dalában az E.S. énekesnője, Berger Dalma vendégszerepelt. Nosza, nézzük meg…Aztán, amikor lement az Esclin-koncert, én bénultan álldogáltam. Valami meghasadt bennem, valami lélek-ér megpattant.
Műfaj? Hm…leginkább trip-hopnak nevezik ezt a lebegő, álomszerű zenét. Dalmának ezer torka van, kislányostól dámán, démonon, tündérin, tragikán át az éteriig. A gitáros finom pengetéstől a foggal tépésig mindent tud, a basszer (ex-Blind Myself basszer) valami szívhangot játszik, a dobos szívütemet, a sampleres srác áradó lelket csikar ki az élettelen gépből, a visual jockey (igen, az is van) gyönyörű látomásokat vetít a vászonra.
Jogos a kérdés, hogy mit jelent az Esclin Syndo név? Egy interjúból megtudtam: SEMMIT. Nekem mit jelent az Esclin Syndo zenéje? Az áradó semmit, a katartikus megsemmisülést. Hallgatod és lebegsz…
To-Mera
Van úgy, hogy az ember valami nagyon magasrendű, bonyolult, ugyanakkor közel álló, gyönyörű igazságot keres – és megtalálja. Számomra ez a To-Mera lényege. Egy angol progresszív metalcsapat, mely gótikus és jazz elemeket is bőven alkalmaz, és a gyönyörű énekesnő…MAGYAR!!! Kiss Júlia, a veszprémi származású tündér régen a Without Face nevű magyar prog metal banda énekesnője volt, mely csapat Angliába költözött, nyomott sok külföldi koncertet, majd feloszlott. Júliánk megalapította később a To-Merát és mivel ez egy önmegvalósító, semmilyen kompromisszumot kötni nem hajlandó csoport, hát sajna nem slágersztárok. De Juli és a többiek ezt leszarják. Embertelenül magas művészi és szakmai színvonalon játszanak, és hatalmas élménnyel ajándékozzák meg közönségüket. A To-Mera feldolgozott egy Radnóti Miklós-verset is, a Félelmetes Angyalt (Dreadful Angel-dal) és a Patrick Süskind: Parfüm című regénye alapján is készítettek nótát (Perfume). A Média 1. menüpontban találsz egy interjút Julival, 3 részre vágva. Imádnivaló csaj, érdemes megtekinteni az interjút. Ez pedig a videóklipjük:
Blind Myself
A Blind Myself neve szó szerint annyit jelent: „megvakítom magamat”. Ez egy szlengduma, bizonyos hű-de-vallásos közösségek szerint aki önkielégítést végez, az megvakul. Így lett az önkielégítés neve „ön-megvakítás”.
Ezt a nevet viseli egy fergeteges banda, mely kaotikusan brutális zenét játszik. A hardcore, metal, noise elemekkel kevert erőzaj-csapat minden albuma megvan nekem eredetiben– pedig az első albumot már nem lehet megszerezni. A himnuszuk alighanem az elsőlemezes Káin, mely megrázóan gyilkos, a videóklipje viszont khm…low budget. A Blind Myself maga a megtestesült megújulás, minden albuma más és más. Már túl vannak számos európai körúton, egy USA-turnén. Egyik videóklipjük, a Lost In Time annyira sikeres lett a tengerentúlon, hogy a MTV zenecsatorna legjobb rock-klip-listájának 18. helyére jutott. A Fókusz egy riportot is készített a csapattal, íme:
Subscribe
Ez a zseniális, de teljesen lökött hatosfogat több becenevet is kapott: Subric, Szájzár, Zágráb, Szubszkríb, stb. A lényeg, hogy a rock, pop, hardcore, rap, reggae, metal, jazz, népzenei elemeket eszelős ügyességgel keverik össze és a színpadon ezerrel ugrabugrálnak. Rengeteg belföldi koncert és 1 európai turné. Haj: van 1 mikrofonfrizura, 1 kopasz, 1 rövidhajú és 3 raszta. Szóval nem egyszerű csávók, de az utóbbi években folyamatosan a kedvenc zenekarok közé szavazzák be őket a Hammer World rockújság olvasói. 2007-ben Fonogram díjat kaptak, legjobb metal-album kategóriában, a díjátadón fel is léptek – csatakrészegen.Az egyik énekes, Bálint pedig az ország legjobb énekesei közt van számon tartva. Emellett a Kettőnégy nevű, imádni valóan barom rocktv-műsor egyik „riportere”. Íme kedvenc számom tőlük.
Bridge To Solace
Ha azt mondom, hogy metalcore, akkor teljesen jól leírom a stílust. De ez mégsem skatulya, ahol az énekes Jakab Zoltán szavaival élve „a gyors részeknél vérhányás és döghalál, a dallamos részeknél sírunk”. Viszont a HC-szerű dobtémákra és vokálra igazi metal-gitárriffek őrjöngenek. A zene vérforralóan jó, nekem több emlékezetes zúzdám BTS-koncerten történt. Az első forgózúzdám a 2006-os Sziget Fesztiválon volt, 2008 decemberi PECSA-koncerten pedig akkora pofont kaptam a húsdarálóban (véletlenül), hogy az orrom kívül is, belül is felrepedt. Grrrárrh :-D A csapat elődje a Newborn volt, akiknek már 1999-ben megvolt egy Európa-turné, a BTS-nek pedig asszem hét. Igazi underground banda, akiknek csak egyetlen klipjük van, de temérdek európai koncertjük. Íme az említett klip:
Have Heart
Ha kedvenc hardcore-csapatot kell mondanom, akkor az a nevében is értéket felemelő Have Heart. Nem metalcore, nem slágerzene, hanem csak szikár, szívből jövő, csupa lélekizom HC. A bostoni illetőségű csapat sajnos 2009-ben feloszlott. Egyetlen magyarországi koncertjükre tudtam csak eljutni, de akkor már a szívem fölé volt tetoválva ez: HAVE HEART – UNBREAKABLE. Ez a csapat himnusza, és hatalmas erőt merítek belőle minden alkalommal. Igazából basszátok meg, minek rizsázzak róla, hallgassátok a zenét és olvassátok el oldalt a dalszöveget, ez maga a hardcore:
Isten Háta Mögött
Na, ha létezik gyönyörűen elvont faszság, akkor az IHM ott erekciózik. Bonyolult ritmikájú zene metal, maximálisan költői, de kibaszottul lilaködös dalszövegek. Talán progresszív art metalnak lenne értelme nevezni. Több cikkben „bölcsészmetálnak” titulálták őket, ami kábé meg is állja a helyét. A közönség olyan IHM-sorokat üvölt élvezettel, mint„a félig rendhagyó makacsság lesz majd támaszom, s közeli rokoni viszonyulásban a józan ésszel…”, vagy „szart eszem éjjel és baglyot”. Talán mondanom sem kell, hogy minden albumuk megvan nekem eredetiben, hehehhhehehe. A dalszövegek értéke 5. Tessék betépni a KÉJGÁZ-tól:
Gyöngyvér
A dunaújvárosi csapat stílusát leginkább gótikus love dark metalnak nevezhetném – nagyon szép dalszövegekkel. Ez olyan zene, ami az egész családnak bejön. EMO-fanoknak külön ajánlom, mert ugyanazt az érzelmességet, finomságot, sérülékenységet képes megjeleníteni ami őket jellemzi, ugyanakkor igazi, értékes METAL. Számos alkalommal pörögtek már albumaik a CD-lejátszómban ismétlőre állítva. A harmadik albumon már más énekes szerepel mint az első kettőn, de mindkét férfihang bársonyos és szimpatikus. Szóval, nem nyávogó buzik bazsalyognak fülsértően. A dalszövegekre 4-est szavazok szubjektív listám alapján. Ez pedig egyik kedvenc dalom tőlük:
Killswitch Engage
A fura nevű banda a metalcore műfajának legnépszerűbb tagja, mely sikerét köszönheti a lendületes keménységnek éppúgy, mint a szívfacsaróan gyönyörű dallamoknak. A KSE csinált már betétdalt a Resident Evil 2. horrorfilmnek is, miközben csodaszép szerelmes dalokat írnak. A mikrofonnál a kedvenc énekesem áll, Howard Jones, aki félig fekete származásának a jellegzetes énekhangját is köszönheti. Egyszerre képes várfagyasztó hörgésre, állati acsarkodásra és megindító melódiákra. A kedvenc szerelmes dalom az ő tolmácsolásukban itt van: